1. Domů
  2. /
  3. Pěstujeme
  4. /
  5. Zelenina
  6. /
  7. Brokolice
  8. /
  9. Brokolice (Brassica oleracea –...

Brokolice (Brassica oleracea – var. asparagoides)

Brokolice vznikla z planých brukví pocházejících z oblasti středozemního moře. Víceletá nebo jednoletá brukvovitá rostlina, ze které sklízíme nevyvinutá květenství. Otužilá plodina. Vzhledem a vzrůstem připomíná přechodnou formu mezi květákem a ostatními košťálovinami, je také nejbližší květáku. Brokolice květáková má růžici značně podobnou květáku, ale je mnohem méně pevná. Brokolice výhonková, stonková neboli chřestová je mohutně olistěná a má větší počet volných zdužnatělé bílých větviček s menšími zdužnatělými růžicemi poupat.


Pěstování

Brokolici lze pěstovat v chudých půdách a také dobře roste v studených oblastech. Fialové   odrůdy jsou otužilejší, než bíle, dozrávají později a také dávají menší úrodu. Vzdálenost mezi rostlinami i řádky, do kterých rostliny brokolice vysadíme, by se měly pohybovat kolem 68–75 cm. Brokolice vyžadují pro svůj růst hodně prostoru. Na záhoně vytrvávají téměř po celý rok. Stonkový typ brokolice remontuje, to znamená, že po odřezání vrcholových růžiček vytváří z vedlejších výhonů nové růžičky. Tím se sklizeň příznivě prodlouží až na další dva měsíce.

Nároky na pěstování

  Brokolice Je méně náročná na teplotu, snese mráz do- 8 stupních C. Při vyšších teplotách brokolice vykvétá, chuť je palčivá. Půda by měla být hluboká, vlhká a dobře propustná. Zásoby živin by měly být mírné, protože jejich vysoký obsah v půdě způsobuje nadměrnou tvorbu listů. Brokolice nemá ráda písčité, mělké půdy. Také bychom se měli vyhnout větrnému stanovišti. Vrcholky brokolice bývají těžké, rostlinám hrozí vyvrácení. Přihrnujeme je a vyšší odrůdy uvážeme k tyčce. V suchých obdobích brokolici pravidelně zaléváme. Nenecháváme ji nikdy zvadnout nebo dokonce oschnout. Brokolici nesázíme na záhon, kde se v předchozích letech pěstovala jinak brukvovitá zelenina. Snížíme tak riziko nemocí a napadení škůdci.

Sklizeň

Brokolice sklízíme v době, kdy jsou hlávky dobře vyvinuté, ale ještě se neotevřely květy. Sklizeň provádíme postupně a pravidelně, protože jen tak zajistíme postranním růžička dostatečně čas, které potřebují k růstu. Rostlinu neodřezáváme nikdy celou. A také nedovolíme květům vykvést, protože v takovém případě se zarazí vývoj postranních výhonků.

Choroby

Při pěstování brokolice jsou častým problémem blýskáčci, mšice. Z rostlin také pravidelně odstraňujeme housenky běláska zelného. Brokolici napadají také plodomorky zelné, hmyz podobný komárům. Způsobují deformaci mladých listů a vyslepnutí. Brokolice poté netvoří hlavní růžici.

Zajímavosti

Podobná rostlina brokolici je Kalabréza. Plodina vytváří kolem prostředního hlavního květenství množství malých růžiček. Po první sklizni prostředních hlávek pokračují v růstu. Kalabréza dozrává 3 měsíce po výsevu, sklízí se od léta až do prvních mrazíků. Kalabrézu vyséváme postupně od poloviny jara do poloviny léta a sklízíme je od časného léta až do podzimu. V době, kdy odřežeme prostřední hlávku, Kalabrézy pohnojíme sypkým ve vodě rozpustným základním hnojivem.

Brokolice zlepšuje trávení a povzbuzuje látkovou výměnu. Pomáhá při regeneraci sliznic.  Má vysoký obsah draslíku. Ovlivňuje odvodňování organismu a snižuje krevní tlak. Má silné proti – sklerotické schopnosti.

Galerie

Mohlo by se vám také líbit

Červená řepa (Beta vulgaris)

Červená řepa (Beta vulgaris)

Společným předkem všech kulturních řep, tj. salátové, mangoldu, krmné řepy i cukrovky je planá řepa. Je to dvouletá rostlina, která je pěstována jako jednoletka. Používá se kořen a mladé listy. Otužilá plodina, která obsahuje trochu vyšší množství...

číst více
Maliník obecný (Rubus idaeus)

Maliník obecný (Rubus idaeus)

Ostružiník maliník, někdy nazývaný maliník obecný dorůstá až 2m výšky. Je to listnatý, opadavý keř z prutovitými výhony. Maliník se původně nachází v našich evropských lesích, kde roste na slunných místech,...

číst více
Salát listový (Lactuca sativa var. capitata)

Salát listový (Lactuca sativa var. capitata)

Salát hlávkový se řadí k nejstarší a nejpěstovanější druhům zeleniny. Salát je jednoletá rostlina.  Vytváří růžici listů a později uzavřenou hlávku hladkých, široce vejčitých listů. Listy mohou být bublinaté nebo zkadeřené, žlutozelené,...

číst více

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *