V červnu nastává na užitkové zahradě období sklizně. Ve skleníku již můžeme sklízet saláty, kedlubny, ředkvičky. Dozrává také první česnek a ozimá cibule. Teploty se v červnu obvykle vyšplhají na vyšší úroveň, proto je důležité dbát na pravidelnou závlahu rostlin. Půdu kolem rostlinek okopáváme, odstraňujeme ze záhonu plevel. Při zálivce dbáme na to, aby nedocházelo k přemokření kořenů. V červnu je důležité dbát na pravidelnou péči: zalévání, ochranu proti škůdcům a nemocem a pravidelnou sklizeň zralých plodů.
Práce na zeleninové zahradě
Po deštích nebo zálivce okopáváme, po delších intenzivních dešťových srážkách přihnojíme. U cibule hlídáme, neobjevili se plíseň cibulová nebo jiné houbové choroby – snižují její trvanlivost při uskladnění. Výnos česneku je u paličáku dán částečně i odstranění mladých ,,palic“. jakmile se stvol narovná, je čas ke sklizni. Končí také sezóna chřestu. Koncem měsíce bychom měli chřest sklízet naposledy, poté rostliny vydatně pohnojíme a necháme je odpočívat do příštího jara.
Postupně dorůstají saláty, kedlubny a další raná zelenina. Pro další výsadbu plodin na záhony vyséváme, co má na záhon přijít s měsíčním až šestitýdenním předstihem: brokolice, kedlubny, ledový a letní salát, květák, zelí, kapusty (hlávkové, růžičkové, kadeřavé), zimní pór, mangold, červená řepy, fazole na lusky…
Výsadba předpěstované sadby
V červnu, již vysazujeme předpěstované sazenice rostlin, které jsme si vypěstovali ve skleníku. Sazenice bychom měli postupně přivykat na venkovní podmínky, rostliny vysazujeme na venkovní záhon především na začátku měsíce, kdy teploty nejsou tak vysoké. Výsadbu je vhodné vysazovat v časných ranních hodinách nebo v podvečer. Před výsadbou je důležité půdu dobře prokypřit, obohatit o hnojivo.
Ve skleníku již můžeme bez obav v červnu začít s výsadbou plodin, jako jsou papriky, rajčata, okurky a další rostliny.
Výsevy zeleniny
Sejeme zeleninu pro podzimní sklizeň: Pór zimní, zelí kadeřávek, růžičkovou a hlávkovou kapustu. Výsev provádíme v půli června přímo na záhony nebo do sadbových nádob, či malých květináčů. Dbáme na to, abychom klíčící rostlinky nenechali zaschnout. Můžeme vysévat Mrkev – především odrůdy s kratším či kulatým kořenem. Fazolky můžeme zasít v teplých dnech, ve vyhřáté půdě rychle vyklíčí a porostou. Fazole rostou lépe v lehčí propustné půdě. Keříčkové fazole mají rychlejší nástup do plodnosti a poskytnou vyšší úrodu v kratším časovém období, také netrpí tolik výrazně chorobami a škůdci. Vzhledem ke kratšímu časovému období růstu lze vysévat také tyčkové fazole: ty nám umožňují na malých zahradách využít účelně prostor na záhonech, pnou se po opoře vzhůru. Do plodnosti vstupují později, ale mladé lusky lze pravidelně sklízet až do podzimu. Stále vyséváme semena dřeňového hrášku: Hrášek je třeba za sucha zalévat, prospěje mu i mulčování, při pěstování na opoře dosáhneme větší úrody. Čekanka: Čekanku určenou k rychlení puku pěstujeme pro kořeny, které na sklonku léta sklidíme a v zimě z nich pěstujeme bělavé puky. Salátovou čekanku zasetou počátkem léta lze používat do salátu už na konci měsíce a na podzim. Pro pěstování čekanky může být místo zastíněné před horkým letním sluncem, na přímém slunci rostliny někdy vybíhají do květu a jsou také příliš hořké. Do záhonu před výsevem zapravíme silnou vrstvu kompostu, půdu kolem rostoucích sazeniček mulčujeme slámou nebo zaschlou trávou. Mulč nám omezí výpar vody, růst plevelů a podporuje tvorbu humusu, který pomáhá zadržovat vodu. Čekanka vyžaduje hodně vláhy, jestliže chceme, aby byla chutná. V suchu poroste také, ale bude příliš tuhá a hořká. Vyséváme kopr: pro sklizeň mladých listů. Salát: k červnovému výsevu salátu vybíráme letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu. Výborný je salát ledový, chřestový, římský a kozlíček polníček. Při dostatku vláhy budou saláty šťavnaté a křehké.
Rady a typy
V červnu je důležité pravidelně sbírat zralé plody, aby se zamezilo přezrání a přeplnění rostlin. Dbáme také na dostatečné rozestupy rostlin při výsadbě, aby se zlepšila průchodnost vzduchu a snížilo se riziko šíření chorob. V tomto měsíci mohou být rostliny napadeny mnoha druhy škůdců, jako jsou slimáci, housenky, mšice. Doporučuje se použití přírodních prostředků pro boj s těmito škůdci, například pomocí feromonových látek, přírodních insekticidů nebo použitím parazitoidů. Hlídáme housenky bělásků na košťálovinách. Venkovním porostům rajčat začínají hrozit houbové choroby. U porostu s menší úrovní hnojení si můžeme splést houbové choroby s projevem nedostatku pohyblivých živin v rostlině a s ním spojeným žloutnutím spodních listů. Fyziologický nedostatek vápníku se na mladých plodech rajčat a paprik projevuje černými zatvrdlými skvrnami – pomáhám vyvážená výživa nebo hnojení na list. Odstraňujeme zálistky u tyčkových rajčat. Letní výsevy košťálovin chráníme před dřepčíky netkanou textilií. V červnu pravidelně odplevelujeme záhony, aby se rostliny nepřetlačovaly a nemusely soutěžit o živiny a vodu. Odstranění plevele navíc pomáhá snížit riziko výskytu škůdců a chorob.
0 komentáøù