1. Domů
  2. /
  3. Pěstujeme
  4. /
  5. Zelenina
  6. /
  7. Česnek
  8. /
  9. Česnek setý (Allium sativum)

Česnek setý (Allium sativum)

Vytrvalá bylina z čeledi amarylkovitých, příbuzný póru, cibuli a pažitce. Pěstování česneku je v našich podmínkách snadné při dodržování pěstebních zásad.  Česnek dorůstá výšky 40 cm. Palice česneku se skládá ze stroužků, obalené slupkou bílé až fialové barvy, stroužky jsou silně aromatické. Česnek dělíme na paličák a nepaličák. Paličák – vybíhavý: je tvořen květním stvolem s pacibulkami a stroužky. Nepaličák – nevybíhavý: květní stvol nevybíhá a také se nevytvářejí pacibulky.


Pěstování

Česneku se dobře roste na otevřených a slunných stanovištích s půdou propustnou a lehkou.
V těžších půdách se snažíme o větší propustnost půdy přidáním písku, je vhodné pěstování ve vyvýšených záhonech. Česneku se daří v půdách vyhnojených po předcházejících plodinách. Při pěstování česneku je velmi důležité pamatovat na střídání plodin   a vyvarovat se pěstování na záhonu, kde předtím rostla cibule, pórek…

Množení

Česnek pěstujeme z jarní nebo podzimní výsadby stroužků. Můžeme vysazovat i pacibulky, které vytvářej jí v prvním roce malé cibule a v druhém roce cibule složené. Pokud je to možné je lépe zakoupit si sadbu odolnou proti hlístům a virové nákaze. Koncem podzimu nebo brzy z jara vysazujeme česnekové stroužky, které mají průměr alespoň 13 mm, do hloubky 2,5cm a na vzdálenost 15-20 cm. Česnek je otužilá plodina, potřebuje období jednoho až dvou měsíce s teplotou 0-10 celsia, proto je lepší vysazovat česnek co nejpozději. Na stanovištích s kvalitních zeminou se vyplatí zasadit stroužky až do hloubky 10 cm, protože se tím zvětší úroda. Růst listů ovlivňuje velikost hlaviček česneku, které se vyvíjejí v létě.

Nároky

Česnek dobře prosperuje na otevřených a slunných stanovištích s lehkou a dobře propustnou půdou. V těžké půdě pěstuje česnek raději na vyvýšených záhonech nebo propustnost půdy vylepšíme hrubozrnným pískem. V oblastech s velkým množstvím srážek se česneku daří méně. Příliš chudé půdy je vhodné asi 10 dní před výsadbou pohnojit základním hnojivem. Česneku se dobře pěstuje na půdách vyhnojených pro předcházející plodinu, na kyselých a povápněných půdách.

Při pěstování česneku je důležité střídat plodiny a nikdy nevysazovat česnek na záhon, kde před tím rostla cibule.

Sklizeň a skladování

V druhé polovině léta, jak mile začnou stonky žloutnout a usýchat, vyryjeme česnek opatrně zahradnickými vidlemi a rozložíme ho na slunci, aby vyschl. Pozdě sklizený česnek je seschlý a při skladování hrozí větší nebezpečí, že se nám zkazí. Česnek skladuje na suchém a chladném místě doma nebo v kůlně

Choroby a škůdci

Velké škody na česneku způsobuje květilka cibulová, která v květnu a v červnu klade na listy česneku vajíčka. Larvy, které se z vajíček vyvinou vykusují dolní část listů a cibule. Napadené rostliny žloutnout a postupně odumírají. Častým problémem při deštivém počasí je padlí, které tvoří žlutohnědé skvrny na listech. Bílá sklerocia hniloba cibulových kořenů zapříčiňuje žloutnutí listů. Všechny napadené rostliny musíme okamžitě zlikvidovat a na stanovišti, kde se tato nákaza vyskytla, není možné pěstovat česnek 8 let. Také je důležité střídat plodiny, záhony v zimě zrýt a zakrýt česnek zahradnickou textilií a před výsadbou půdu chemicky ošetřit.

Zajímavosti

Česnek má silné protivirové protibakteriální a proti plísňové účinky. Osvědčil se také při střevních a žaludečních obtížích a při bodnutí hmyzem. Česnek obsahuje 2 alkaloidy, které spojením se tvoří baktericid allicin, jsou také příčinou intenzivní česnekové vůně. Nejnovější výzkum dokázal schopnost česneku ovlivňovat hladinu cholesterolu v krvi a snížit rizika infarktu. Každodenní pojídáním česneku lze také snížit nebezpečí rakoviny.

Galerie

Mohlo by se vám také líbit

CHŘEST (asparagus officinalis)

Dlouhověká vytrvalá rostlina, kterou pěstujeme jako jednoletku za účelem získání jedlých výhonků. Otužilá plodina. Obsahové látky – vysoký obsah uhlohydrátů, které se při skladování přeměňují na fruktózu, menší obsah vitaminů B1 a B5. Je to...

číst více

MANGOLD (beta vulgaris. subsp. cicula. Chenopodiaceae)

Dvouletá bylina pěstovaná jako jednoletka, sklízí se listy a listové řapíky. Otužilá plodina. Obsahuje draslík, sodík, železo, je vynikajícím zdroj, beta karotenu a vitamínů A. Pokud jde o užitkovost, rozeznáváme podle tvaru listu-Mangold listový:...

číst více
HRÁCH (Pisum sativum)

HRÁCH (Pisum sativum)

Popínavá jednoletá rostlina, pěstovaná pro nedozrálá semena, lusky a výhonky. Zeleninové hrachy dělíme na hrachy k vylupování, dřeňové a cukrové. Odrůdy hrachu se zpravidla rozdělují podle doby zralosti na rané a hlavní. Ranější odrůdy jsou...

číst více

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *